Konkursy

Konkurs Kwartetów Smyczkowych

I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego szymanowski kwartety plakat

Katowice, 24-28 września 2014

 

Organizacja I Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wpisuje się w szerszą strategię działań Towarzystwa. Jej celem jest doprowadzenie do zogniskowania wszelkich działań artystycznych związanych z postacią Karola Szymanowskiego wokół Akademii Muzycznej w Katowicach, której jest on patronem, a także dążenie do identyfikacji Katowic jako Miasta Muzyki nieodłącznie związanego z postacią tego wielkiego kompozytora polskiego.

W roku 2012 przypadała 130 rocznica urodzin i 75 rocznica śmierci Karola Szymanowskiego. Towarzystwo uczciło ten fakt zorganizowaniem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego – wydarzeniem na miarę wielkiego kompozytora polskiego. Skala tego wydarzenia przerosła oczekiwania samych organizatorów: na Konkurs napłynęło 176 prac z 36 krajów świata. Jury w składzie: Eugeniusz Knapik, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn oraz Sławomir Czarnecki przyznało nagrody finansowe i w postaci wykonań.

Przy wsparciu Akademii Muzycznej w Katowicach Towarzystwo podjęło się organizacji Konkursu Kwartetów Smyczkowych w roku 2014. Konkurs Kwartetów Smyczkowych w roku 2014. Proponowana konwencja nie jest przypadkowa, w repertuarze konkursu znajdą się Kwartety smyczkowe Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika oraz XX-wiecznych kompozytorów europejskich.

Dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego jest Arkadiusz Kubica, Członek Zarządu Towarzystwa i skrzypek Kwartetu Śląskiego, który do jury zaprosił przedstawicieli renomowanych zespołów europejskich (Artis Quartet Vienna, Artemis Quartet Berlin, Belcea Quartet London, Karol Szymanowski Quartet Hanover).

Patronatu Honorowego Konkursowi udzielili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła oraz Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok.

 

Szczegóły oraz regulamin na: www.szymanowski-competition.com