Zarząd

Joanna Domańska

J.Domanskaprof. sztuk muzycznych

Pianistka

 

Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Jana Hoffmana i Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Studia ukończyła w Katowicach otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła jako stypendystka Rządu Francuskiego pod kierunkiem Livii Rév w Paryżu (1986-87).
Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu (1981, VII nagroda), im. A. Casagrande w Terni we Włoszech (1982, I nagroda), oraz Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1982).
Jest wybitną interpretatorką dzieł Karola Szymanowskiego. W 1997 roku, z okazji 60. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego, została uhonorowana medalem jego imienia „w dowód uznania szczególnego wkładu w propagowanie dzieła wielkiego polskiego kompozytora”.
Ma w swoim dorobku trzy płyty monograficzne z dziełami K.Szymanowskiego – wszystkie otrzymały nominacje do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego "Fryderyk". Ostatnia z nich ukazała się w 2008 w wydawnictwie DUX (Metopy op.29, 12 Etiud op.33, III Sonata op.36, 4 Tańce Polskie) i otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród "Supersonic Award" luksemburskiego magazynu muzycznego "Pizzicato" (DUX 0615).
W 2012 wraz z Romanem Widaszkiem – klarnet i Tadeuszem Tomaszewskim – róg nagrała płytę z repertuarem kameralnym: Dobrzyński, Kilar, Lessel – Polish Chamber Music for Wind Instruments. Płyta ta również była nominowana do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii muzyka kameralna i fonograficzny debiut roku (jako Trio Śląskie).
Joanna Domańska była zapraszana do udziału w międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak: Festival dei Due Mondi w Spoleto, Festa Musica Pro w Asyżu, Maggio Musicale Florentino we Florencji, Chopinfestival w Gandawie, Festival de Radio France et de Montpellier, Warszawska Jesień, Dni Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowe Dni Muzyki K. Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji, Radiotelevisione Italiana, Radio France.
Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach, bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (Jesenik, Brno, Bratysława, Rabat, Tokio), wykłada na kursach mistrzowskich (Korea Płd., Japonia, Słowacja, Niemcy).
Od 2012 jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. K.Szymanowskiego.