Wydarzenia

20.07-28.07.2024

47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego
Zakopane, 20.07.2024 - 28.07.2024 
 

Szanowni Państwo, ogłaszamy pełen program 47. Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem!

47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Młoda Polska/Młoda Europa, 20-28.07.2024

20.07, Czerwony Dwór, 12:00plakat program6KONCERT PIERWSZY: MATINÉE I
Seina Matsuoka – skrzypce
(zwyciężczyni II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w kategorii skrzypce)
Yuto Kiguchi – fortepian
Program:
F. Kreisler Syncopation
Liebesfreud op. 3 nr 1
Liebesleid op. 3 nr 2
Caprice Viennois op. 2
L. v. Beethoven  Sonata na fortepian i skrzypce Es-dur op.12 nr 3
(przerwa)
Z. Noskowski Melodia op. 21 nr 1
W. Lutosławski Subito
K. Szymanowski Narcyz z cyklu Mity op. 30
M. Wajnberg Rapsodia na tematy mołdawskie na skrzypce i fortepian op. 47 nr 3

20.07, Galeria Orskiego, 19:00
KONCERT DRUGI
Wieczór autorski z muzyką Zygmunta Krauzego
Zygmunt Krauze – fortepian

21.07, Willa Atma, 12:00
KONCERT TRZECI: PORANEK MŁODYCH I
Filip Pacześny – fortepian
Program:
W.A. Mozart Sonata D-dur KV 311
F. Chopin Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
Scherzo h-moll op.20
I.J. Paderewski Caprice (genre Scarlatti) op. 14 nr 3
Cracovienne fantastique op. 14 nr 6
K. Szymanowski Etiuda es-moll op. 4 nr 1
Serenada Don Juana z cyklu Maski op. 34

21.07, Galeria Hasiora, 19:00
KONCERT CZWARTY
LutosAir Quintet
Program:
G. Bacewicz Kwintet na instrumenty dęte
D. Lipatti Six sonatas after Domenico Scarlatti
J. Fitelberg Capriccio na flet, obój, klarnet, klarnet basowy i puzon (oprac. na kwintet dęty A. Borzym jr)
M. Ravel Le Tombeau de Couperin

22.07, Galeria Hasiora, 19:00
KONCERT PIĄTY
Tansman Trio
Program:
A. Tansman Serenada nr 2 na trio smyczkowe
K. Penderecki     Trio smyczkowe
(przerwa)
Z. Krauze Prawykonanie nowego dzieła 
E. von Dohnanyi Serenada C-dur op. 10

23.07, Willa Oksza, 16:30 
Wokół Zygmunta Mycielskiego - Spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską, 
Daniel Cichy – prowadzenie

23.07, Galeria Orskiego, 19:00
KONCERT SZÓSTY
Kwartet Śląski
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian
Program:
K. Szymanowski II Kwartet smyczkowy op. 56
Z. Mycielski Pięć preludiów na kwartet smyczkowy i fortepian
L. Różycki Kwintet fortepianowy c-moll op. 35

24.07, Hotel Stamary, 19:00
KONCERT SIÓDMY
Piotr Banasik – fortepian
Program:
S. Bromboszcz Parafraza 1. Preludium e-moll, Mazurek a-moll
Parafraza 2. Preludia: e-moll, A-dur, E-dur, c-moll, d-moll

K. Szymanowski Dwa mazurki op. 62
(przerwa)
M. Karłowicz Chant de Mai
Valse
F. Chopin Ballada g-moll op. 23
Mazurek a-moll op. 17 nr 4
Walc Es-dur op. 18
Scherzo b-moll op. 31

25.07, Hotel Stamary, 19:00
KONCERT ÓSMY
Boarte Piano Trio
Program:
G. Fitelberg Trio fortepianowe f-moll op. 10
C. Debussy Trio fortepianowe G-dur

26.07, Hotel Stamary, 19:00
KONCERT DZIEWIĄTY
Andrei Gologan – fortepian
Program:
L. van Beethoven Sonata fortepianowa d-moll op. 31 nr 2
G. Enescu Sonata fortepianowa  D-dur op. 24 nr 3
L. Janáček We mgle 
F. Liszt Ballada nr 2 h-moll, S. 171

27.07, Czerwony Dwór, 12:00
KONCERT DZIESIĄTY: MATINÉE II
Hubert Zapiór – baryton
Michał Rot – fortepian
Adrianna Hanslik – recytacja sonetów W. Shakespeare’a 
Program: 
T. Baird Cztery sonety miłosne 
A. Wesołowski Trzy sonety
K. Szymanowski Trzy pieśni op. 32
M. Karłowicz  Pieśni op. 1 (nr 4-6) i op. 3 (nr 1, 4, 9)

27.07, Galeria Hasiora, 19:00
KONCERT JEDENASTY
Maria Sławek – skrzypce 
Wiesław Ochwat, Maciej Zimka – akordeony 
Program:
M. Ravel Ma mère l'Oye (trans. W. Ochwat, M. Zimka)
A. Webern Cztery utwory op. 7 (trans. M. Zimka)
P. Hindemith Sonata na skrzypce solo op. 31 nr 2
T.E. Cornelius Ponad Szczytami na skrzypce i dwa akordeony (prawykonanie)
K. Szymanowski Harnasie (wybór; aranż. M. Zimka)

28.07, Willa Atma, 12:00
KONCERT DWUNASTY: PORANEK MŁODYCH II
Filip Krzeszowiec – wiolonczela
Bartosz Bednarczyk – fortepian 
Program:
L. van Beethoven Sonata wiolonczelowa A-dur op. 69 nr 3
L. Janácek Pohádka na wiolonczelę i fortepian
W. Lutosławski Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian
Z. Kodály Sonatina na wiolonczelę i fortepian

28.07, Hotel Belvedere, 19:00
KONCERT TRZYNASTY: FINAŁ FESTIWALU
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Yaroslav  Shemet – dyrygent
Jakub Jakowicz – skrzypce
Piotr Sałajczyk – fortepian
Program:
Z. Mycielski Lamento di Tristano. Pamięci Karola Szymanowskiego
M. Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
(przerwa)
K. Szymanowski IV Symfonia koncertująca op. 60

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programów "Muzyka" i „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

MKiDN kolor 1     Logo NIMIT RGB kolor poziom

  Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane

Herb Gmina Miasto Zakopane

 Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego. 
Logo Małopolska H rgb 1 

Partnerzy strategiczni tegorocznego Festiwalu: 

Muzeum Narodowe w Krakowie

pasja 1bosendorfer