Zarząd

Eugeniusz Knapik

Knapikprof. sztuk muzycznych

Kompozytor

 

Urodził się w 1951 r. w Rudzie Śląskiej. W latach 1970 - 1976 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach kompozycję u Henryka Mikołaja Góreckiego i fortepian u Czesława Stańczyka. W 1976 r. otrzymał nagrodę na X Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jeszcze przed ukończeniem studiów rozpoczął pracę dydaktyczną w katowickiej uczelni, w której obecnie jest profesorem, kierownikiem Katedry Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W latach 2002 - 2008 pełnił funkcję Rektora.
Jako pianista koncertuje w kraju i za granicą, ceniony za interpretacje muzyki fortepianowej XX w. M.in. nagrał dla firmy Wifon wielki cykl fortepianowy „Vingt Regards sur l'Enfant Jesus” Oliviera Messiaena. W latach 80 współpracował z Kwartetem Śląskim. Występował na festiwalach m.in. "Warszawska Jesień", "Saint Denis", "Octobre en Normandie", "Encontros Gulbenkian de Musica Contemporanea" w Lizbonie, a także w Concertgebouw w Amsterdamie. Za swe utwory zdobył wiele nagród m.in. II nagrodę za „Le chant” na Konkursie Młodych ZKP w 1976 r., III nagrodę za „Concerto Grosso” na Konkursie Muzyki Kameralnej w Wiedniu w 1977 r., I nagrodę za „Corale”, interludio e aria” na Festiwalu "Młodzi Muzycy Młodemu Miastu" w Stalowej Woli w 1979 r.
Na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu jego Kwartet smyczkowy zajął pierwszą lokatę (1984). W 1985 r. za twórczość kameralną otrzymał
w Katowicach Nagrodę "Śląskiej Polihymni", w tym samym roku przyznano mu w Warszawie Nagrodę Artystyczną I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego za Wyspy. W 1997 roku Związek Kompozytorów Polskich przyznał mu swą doroczną nagrodę. W tym samym roku został laureatem dorocznej nagrody Ministra Kultury i Sztuki. W 1999 r. został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Katowic. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Kulturze — Gloria Artis”, Nagrodą im. Wojciecha Korfantego oraz Nagrodą im. Juliusza Ligonia. Jest członkiem honorowym Związku Kompozytorów Polskich.
W 1988 r. na zamówienie Gerarda Mortier, dyrektora opery "La Monnaie" w Brukseli rozpoczął komponowanie trylogii operowej „The minds of Helena Troubleyn” do tekstu Jana Fabre. Prapremiera I części cyklu – „Das glas im Kopf wird vom Glas” – odbyła się w 1990 r.
w Operze Flamandzkiej w Antwerpii. Część II „Silent Screams, Difficult Dreams” miała swą premierę w ramach festiwalu "Documenta IX" w Kassel. Estradowe wykonanie obszernych fragmentów III części cyklu „La liberta chiama la liberta” odbyło się na koncercie finałowym "Warszawskiej Jesieni" w 1996 r., a wystawienie sceniczne całości nastąpiło w Operze Wrocławskiej w 2010 r.
Kompozytor współpracował z Janem Fabre, m.in. nad spektaklami baletowymi: „The Sound of One Hand Clapping” (premiera w Operze Frankfurckiej w 1991 r.), „Da un'altra faccia del tempo” (premiera w 1993 r. w Brukseli), „Quando la terra si rimette in movimento” (premiera w 1995 r. w Het Nationale Ballet w Amsterdamie) i „Three Solos” (premiera w "De Singel" w Antwerpii w 1996 r.). W roku 2011, po ośmiu latach pracy ukończył komponowanie opery „Moby Dick”, którą zrealizował na zamówienie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.